Gdy obserwuje się codzienne zmagania osób, które rozwijają własny biznes, można zadać sobie pytanie: czy w ogóle warto tak się stresować? Jeżeli jesteś przedsiębiorczą osobą, to wiem, że w gąszczu obowiązków możesz zapominać o tym, dlaczego założyłeś swoją działalność. Fakt jest taki, że na naszej drodze pojawia się wiele “niespodzianek”, z którymi musimy sobie poradzić. Zazwyczaj te niespodzianki powiększają listę minusów. Jednak warto przystanąć i zastanowić się co powoduje, że nam się po prostu chce, a co pcha nas do przodu.
Co wpisuję na listę “plusów”? W poniższym materiale opowiem Ci o 7 elementach, które doceniam w prowadzeniu mojej firmy.
Chcesz je poznać? Obejrzyj to wideo! Może zgadzasz się z tymi punktami? A może zastanawiasz się czy wchodzić na ścieżkę przedsiębiorcy? Daj znać w komentarzu.
7 elementów, które doceniam prowadząc własny biznes.
1. Duma z tego, gdy coś stworzymy
Duma z tego, gdy klienci nas chwalą. Tak, gdy mówią o Twoich produktach / usługach, że są świetne, czujesz, że to co robisz ma sens. Dla mnie nie ma przyjemniejszego uczucia, gdy wiem, że uszczęśliwiam inne osoby i mój produkt im pomaga. To nakręca dalej do działania. Dzięki temu elementowi dużo osób decyduje się na rozwój własnej firmy i warto o nim pamiętać, szczególnie w trakcie jej rozkręcania i natłoku obowiązków.
2. Własny biznes = własne decyzje
Wiem, że są osoby, które wiedzą o czym mówię. Ja uwielbiam podejmować decyzje, szczególnie kiedy mam swoją wizję, pomysł i jestem pewna, że tak to powinno wyglądać. Nie lubię konsultować spraw, które inne osoby mogą przekreślać (chociażby dla złośliwości). Oczywiście nie jestem nieomylna, teraz sporo spraw omawiam także z moją ekipą, ale prowadząc własny biznes mogę sama podejmować decyzje. Mocno wiąże się z tym kolejny punkt.
3. Własny biznes = odpowiedzialność
Nie każdemu to pasuje, ale pamiętaj, że ze swobodą podejmowania własnych decyzji wiąże się także to, że musimy ponosić za nie odpowiedzialność. Los Twojego biznesu leży w Twoich rękach. Jeżeli te decyzje nie będą dobre, to Ty sam będziesz musiał wyciągnąć z nich lekcje.
4. Możliwość wybierania współpracowników
Nie ma nic lepszego niż to, że sam decydujesz jakimi ludźmi chcesz się otaczać. Ja uwielbiam przebywać wśród ludzi otwartych, kreatywnych i chętnych do działania. To bardzo ważny aspekt, aby dobierać osoby dobrze dopasowane do siebie i swoich planów, bo tylko wtedy firma będzie się rozwijała.
5. Wybór klientów
W moim kursie online “Jak zbudować znaną markę online” bardzo często powtarzam, że komunikacja jaką tworzysz, będzie przyciągała osoby, które będą nadawać na podobnych falach. Tak naprawdę w ten sposób wybieramy osoby, które będą do nas przychodziły i korzystały z naszych usług i które będą je doceniały, ponieważ zobaczą w nich wartość. Wybór klientów jest bardzo ważny. Nie ma nic gorszego niż męczenie się w swoim biznesie z osobami, z którymi nie nadajemy na tych samych falach. Mowa tu nie tylko o współpracownikach, ale także KLIENTACH. Powinieneś kochać swoich klientów, tylko wtedy będziesz wstawał do pracy z radością 🙂
6. Własny biznes = kontrola nad własnym kalendarzem
Jest to pewnego rodzaju niezależność. To ja planuję jak będzie wyglądał mój tydzień, miesiąc, rok; kiedy wyjadę na urlop z dziećmi, kiedy powstaną nowe projekty, produkty, czy usługi. Oczywiście tego też trzeba się nauczyć, nie każdy od razu ma zdolność do planowania i układania własnych strategii.
Ja zaczynałam od tego, aby zaplanować swoje urlopy i ważne uroczystości rodzinne na cały przyszły rok, dopiero potem między tymi datami planowałam czas na tworzenie, sprzedaż, czy promocję moich produktów i usług. Dlaczego akurat w tej kolejności? Dzięki temu planowanie naszego czasu pozwoli na zachowanie równowagi, a po to prowadzę swój biznes, żeby o tą równowagę dbać.
7. Własny biznes = wolność, niezależność, bezpieczeństwo
Przez to, że ponoszę odpowiedzialność za losy mojej marki, czuję się bezpiecznie. Wiem, że funkcjonowanie firmy nie zależy od czyjegoś humoru, albo zewnętrznych procedur. Nikt mnie nie może zwolnić, popsuć mi dnia dziwnymi decyzjami, czy przesunięciami. We własnym biznesie to ja planuję przyszłość firmy i dzięki temu czuję, że mogę się realizować i spełniać swoje marzenia.
Wiem, że mogłabym nagrać wiele dłuższy materiał o tym jakie są minusy prowadzenia własnego biznesu, ale w codziennym pędzie, kiedy na te minusy narzekamy, przychodzi moment kiedy podsumowuje plusy i stwierdzam, że cieszę się, że wybrałam właśnie tę drogę.
Masz swoje powody, dzięki którym wybrałeś drogę rozwoju własnego biznesu? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu pod tym postem!
Własny biznes to ciekawy temat, i dobrze jest przeanalizować informację związane z zakładanie własnej działalności zwłaszcza od osób, które mają już w tej kwestii doświadczenie 🙂