Twój cel to tworzenie kursu online, ale nie wiesz, od czego zacząć? Martwisz się, że potrzebujesz do tego skomplikowanych i drogich narzędzi? Nic z tych rzeczy! Możesz zacząć już teraz, wykorzystując w tym celu bezpłatne programy. Nie wierzysz? Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Na początku nie potrzebujesz wcale drogiego sprzętu i narzędzi do tworzenia kursu online. Każdy kiedyś zaczyna, jednak nie znaczy to, że musisz się do tego jakoś bardzo profesjonalnie przygotować. Możesz zacząć tu i teraz. Poniżej znajdziesz kilka moich rad w postaci 5 narzędzi, które są całkowicie bezpłatne, a przydadzą Ci się w procesie tworzenia kursu w sieci.
5 darmowych narzędzi do tworzenia kursu online
1. Program do nagrywania obrazu
To, czego potrzebujesz, to przede wszystkim narzędzie, które pozwoli Ci nagrać szkolenie online. Możesz skorzystać np. z OBS Studio, które jest darmowym oprogramowaniem z możliwością rozbudowania go o wiele ciekawych i bardzo przydatnych wtyczek. Dzięki niemu możesz nagrywać obraz, ale także użyć funkcji streamowania live z kilku źródeł naraz, gdyby była taka konieczność. Posiada wszystkie potrzebne funkcje, takie jak filtry, które pozwalają dopasować zarówno dźwięk, jak i obraz do swoich preferencji, a także umożliwia dodanie grafik oraz tekstu.
2. Tworzenie kursu w… chmurze
Swój kurs możesz także stworzyć w chmurze! LMS to oprogramowanie oferujące tworzenie i prowadzenie kursów e-learningowych, a także zarządzanie nimi. Kilka firm oferuje je całkiem bezpłatnie. Dzięki serwerowi w chmurze nie musisz nic instalować. Jest wieloplatformowe, ponieważ możesz je zastosować na komputerze, tablecie i smartfonie. Jest intuicyjne w obsłudze, a jeśli będziesz potrzebował więcej zaawansowanych funkcji, można je dokupić.
3. Mini prompter na smartfonie
Jeśli chcesz, aby Twoje wideo kursu online miało format pionowy, możesz nagrać je na telefonie. W przypadku, kiedy nie czujesz się pewnie przed ekranem i nie umiesz płynnie mówić, w sklepie Google Play znajdziesz wiele bezpłatnych aplikacji, które nagrywają filmy przy pomocy minipromptera. Dzięki niemu możesz przygotować wcześniej tekst, a następnie odczytać go na ekranie podczas nagrywania. Musisz tylko pamiętać, aby wyglądało to naturalnie, więc poćwicz wcześniej, aby nabrać wprawy.
4. Materiały dodatkowe do swojego kursu
Canva jest narzędziem, które w podstawowej wersji jest całkowicie bezpłatne. Dzięki niemu możesz stworzyć materiały dodatkowe do swojego kursu (arkusze z ćwiczeniami lub krótkie e-booki z najważniejszymi wskazówkami) albo grafiki promocyjne do social mediów i newsletterów, które później będą także sprzedawać Twój kurs. Znajdziesz tam wiele gotowych szablonów, które możesz swobodnie edytować i personalizować według swojego gustu i potrzeb.
5. Kurs online na platformie wideo
Jeśli chcesz zamieścić swój nagrany kurs internetowy w sieci, ale tak, aby był dostępny tylko dla wybranych osób, możesz to zrobić za darmo. Wystarczy, że skorzystasz na platformie YouTube z opcji ustawień prywatności filmu i ustawisz go jako „niepubliczny”. Wówczas nie będzie można znaleźć go w wyszukiwarce – dostęp będą miały wyłącznie osoby, które otrzymają od Ciebie link. Musisz jednak uważać, bo jeśli ktoś z uczestników poda go dalej, przestanie być tylko dla wybranych.
Jeśli jednak zależy Ci, aby Twój kurs online przynosił Ci zyski i nie chcesz się martwić, czy efekt będzie satysfakcjonujący, polecam Ci krok po kroku zaplanować każdy etap. Możesz to zrobić z moją pomocą!
Chcesz zrealizować pomysł na kurs online, ale wydaje Ci się, że nie dasz rady?
Potrzebujesz wsparcia doświadczonej osoby, która poprowadzi Cię sprawdzoną ścieżką aż do celu?